sobota, 14 marca 2020

1919 - kolejna odsłona


Dzisiejszego popołudnia odgrzebaliśmy z Janim, po rocznej przerwie, zasady do WWI i figurki z okresu walki o polskie granice. Ponieważ figurek nie przybyło (pomalowanych, oczywiście) graliśmy znowu starcie Ukraińców z Sinożupannej Brygady wspartej bolszewiccką jazdą i samochodem pancernym. Po polskiej stronie mieliśmy dwie kompanie błękitnej piechoty i dwie baterie artylerii. Celem było odbicie wioski z rąk ukraińsko-bolszewickich.
Jani jak zwykle ruszył do przodu, aby pierwszy zaatakować. Silna sotnia (5 plutonów) wspierana była plutonem piechoty. Reszta piechoty ukraińskiej pilnowała wioski. Samochód pancerny działał samodzielnie na prawym skrzydle.


Nistety jazda przedarła się przez ostrzał artylerii, który spowolnił, ale nie zatrzymał natarcia Bolszewików. Przez to polska piechota nie dotarła do zbawczego lasu i została zaatakowana w szczerym polu.Na drugim skrzydle samochód pancerny ostrzeliwał piechotę posuwającą się skrajem lasu, nie czyniąc jej jednak wielkich szkód.


Niestety bolszewicka jazda przedarła się aż do stanowisk polskich baterii i po kolei je eliminowała. 


Próba zniszczenia samochodu pancernego zakończyła się niepowodzeniem.Bolszewicy utracili jeden pluton jazdy, mieli także sporo osłabionych jednostek, zdołali jednak zniszczyć artylerię. Przypomnieliśmy sobie zasady (nie wszystko zagraliśmy tak jak trzeba), ale jutro powtórzymy bitwę.


4 komentarze:

 1. A nice period to play (poor cavalry!)...beautiful units!

  OdpowiedzUsuń
 2. Definitely yes, we just restarted and will continue

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajnie napisany battrep i zdjęcia też dobrze oddają to co się na stole dzieje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie kolejny, jeszcze lepszy mam nadzieję

   Usuń