piątek, 15 maja 2020

Bitwa z Konną Armią (1)


Pułk czerwonej jazdy w swoim pochodzie ku Lwowie napotkał umocnioną polską pozycję, której nie dało się ominąć. Polacy zagnieździli się w wioskach, które blokowały jedyną szosę. Trzeba było rozwinąć się do walki.


Po obu stronach drogi atakowało po szwadronie jazdy, każdy wzmocniony samochodem pancernym. Szwadrony były silne, 4 i 5 plutonowe. Wszystkie jednostki miały morale, wartość bojową i wytrzymałość 2. Artyleria (jedna bateria) oraz dowództwo pułku znajdowały się w centrum.
Każdej z wiosek broniła kompania piechoty, trzecia kompania i dowództwo batalionu stały w lesie w odwodzie. Za drugą wioską rozłożyła się silna polska artyleria, kierowana przez pluton łączności i obserwatorów. Co prawda bez radia, ale gołębie pocztowe dawały radę.

  
Kierowany przez obserwatorów polski dywizjon artylerii wstrzelił się w centrum sowieckiego ugrupowania, zadając duże straty jednemu ze szwadronów oraz dowództwu pułku.


Sowieci, mimo strat z ostrzału, z marszu rozpoczęli szturm bliższej wioski. Ostrzelany przez samochód pancerny polski pluton wycofał się z zabudowań i następnie został zaatakowany przez jazdę. Szczęśliwie jednak zdołał się obronić i odeprzeć napastnika. Kolejne dwa plutony jazdy zaatakowały pluton broniący się pomiędzy domami, który został odrzucony. Jazda wdarła się do wioski.


Polski kontratak, połączony z ostrzałem z domów, przywrócił poprzednie położenie, a jazda została zmuszona do wycofania się.


Na drugim skrzydle, polskiej piechocie udało się uszkodzić drugi z sowieckich samochodów. Osłabiony układ jezdny spowodował, że pancerka straciła atut szybkości - mogła od tej chwili mieć tylko jedną akcję ruch.


Odwodowa kompania dostała rozkaz wzmocnienia centrum i działania plutonami na korzyść skrzydłowych kompanii we wioskach.


Sowieckie pancerki nie miały dziś szczęścia. Celny strzał wyeliminował prawy ckm w Jeffery-Putiłowie (ta pancerka miała dwa ckm - jeden do ognia na wprost, a drugi na prawo).


Lewoskrzydłowy sowiecki szwadron ruszył do ataku pokonując płot.


Atak był udany, wyparty z zabudowań polski pluton poniosł krwawe straty.


Na drugim skrzydle sowieci ponieśli dotkliwą stratę - pancerka straciła drugi ckm co oznaczało jej porzucenie i zniszczenie przez załogę. Ataki na wioskę kończyły się tylko stratami i odrzucaniem jazdy. 
Cdn

4 komentarze:

 1. Splendid! Handsome armies, vehicles, terrain...and road!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I like this road. It is made from rubber, it's flexible so can go through hills, forests or rough terrain

   Usuń
 2. Wszystko wygląda super i te tereny niezły klimat

  OdpowiedzUsuń
 3. Coś mi się wydaje, że bolszewicka kawaleria będzie miała udany debiut na stole. Czekam na drugą część jak potoczyła się gra.

  OdpowiedzUsuń