piątek, 4 października 2019

Pola Chwały (2) - Bogowie wojny - Admirał Togo


W niedzielę na Polach Chwały miałem okazję zagrać w zaawansowany prototyp nowej gry od GM Boardgames, Bogowie Wojny: Togo. To system historyczny przenoszący w czas bitew morskich od XVIII do początku XX wieku. Gracze będą mogli dowodzić żaglowcami w bitwie u przylądka St. Vincent, czy pod Trafalgarem, okrętami pancernymi w bitwie pod Hampton Roads, czy pancernikami w bitwie pod Cuszimą. My graliśmy okręcikami z czasów Wojny secesyjnej. Moje starcie Virginii przeciw Monitorowi zakończyło się zatopieniem tej pierwszej (mojego okrętu), choć i Monitor był nieżle postrzelany i ledwo trzymał się na wodzie. Okręty w skali 1:1200 są wspaniałe i na pewno wejdziemy z Robertem w ten system. Więcej o grze przeczytacie na stronie GM Boardgames.


Gra jest bardzo prosta, co nie oznacza, że łatwa. Wydajemy rozkazy od razu na dwa ruchy do przodu, co daje dość dużą inercję okrętom i nie pozwala błyskawicznie reagować na posunięcia przeciwnika. Także sam ruch, ma w sobie pewną inercję manewrowania okrętem. Trzeba mieć też wyobraźnię przestrzenną, z czym ja miałem na początku kłopoty, aby płynąć tam, gdzie się chciało. Walka jest prosta, choć czasami wymaga na patrzenie do tabel z rzutami krytycznymi. Przy niewielkiej ilości okrętów nie jest to specjalnie uciążliwe. Najważniejsze jest dobre manewrowanie okrętem, aby maksymalnie wykorzystać własne atuty i uniemożliwić korzystanie z przewagi u przeciwnika. Każdy okręt może być inny - jeden będzie miał wielkie działo z przodu, inny od burt. Prawidłowe ustawienie się i trzymanie odległości zapewni wygraną.


5 komentarzy:

 1. The game was also great, I can't wait to get ships and full set of the rules. As I was told, we have to wait only one month more.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się bardzo, że gra się podoba :)
  W poniedziałek wieczorem na FB pokażemy rendery bardzo ciekawego okrętu :)
  PS. Małe sprostowanie co do daty - plan jest taki, żeby gra się ukazała do końca roku - także odrobinę dłużej niż miesiąc, ale i tak krótko :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Obiecany link :)
  http://www.gmboardgames.com/blog/pancernik-mikasa/

  OdpowiedzUsuń