wtorek, 6 sierpnia 2013

Duża bitwa z Janim - Nagy csata Janival

Bitwa była na prawdę spora, największa z dotychczas rozegranych. Janibej miał podjazd Gireja z 6 spahi uformowanymi w jeden duży skwadron, 6 günüllő oraz 12 podstawkami Tatarów. Ja dowodziłem RON-em z 2 chorągwiami jazdy kozackiej, chorągwią pancernych z rohatynami, dwoma kompaniami dragonów oraz dwoma - dużą i małą chorągwiami jazdy wołoskiej. Niestety większość zdjęć wyszła nieostra, toteż relacja będzie tylko pobieżna. Tényleg nagy csata volt, Janibej 24 talppal rendelkezett, nekem is 7 zászlóm volt, bár ezek kissebbek voltak. Sajnos a képek többsége nem lett eléggé éles, úgy a riport kicsit felületes lesz.
 
Pole bitwy dzielił staw po stronie turecko-tatarskiej oraz duży las po stronie polskiej. W ramach efektu Janibej usunął mi wioskę, toteż dragoni musięli wspinać się na wzgórze. A csata teret egy erdő is egy halástó ketté osztotta. Jani efektusként leszedett egy falút, azért a dragonyosaimnak hegyre kelett mászni. 
Polacy chcieli zwabić Turków w zasadzkę, ale Janibej był wyjątkowo zachowawczy w pierwszej fazie bitwy, toteż pancerni w końcu zdecydowali się na frontalny atak na blok spahi. Lengelek szerettek volna lesbe csábítani a spahikat, de Janibej a csata elején nem akart támadni. Pancerni végre rohamba indultak.

Po drugiej stronie lasu lekka jazda turecka pobiła jazdę kozacką. Znalazła się też niebezpiecznie blisko dragonów, ale ci długi czas zdobywali wzgórze. Günüllő w końcu zostali jednak osaczeni przez Wołochów od czoła oraz drugą chorągiew kozacką od tyłu. Dragomi także okładali ich ogniem. W końcu zostali zmuszeni do ucieczki i wpadli na Kozaków i w całości zostali zniszczeni. Az erdő másik oldolán günüllő megverték a kozák zászlót. Közel voltak a dragonyosoktól, de ezek még hegye másztak. A török lovasokat végre sikerült bekeríteni, a dragonyosok is eltoláltak őket pár szor, de végül menekülve mesemmisültek.


Dragoni jednak oparli się w walce wręcz szarży pod górę, mimo że ostrzał był nieskuteczny. Dragonyosok megálltak a günüllő rohamot, mert a magassági fölényben könnyen lehett védekezni.


Pancerni zwyciężyli spahi, zadając im stratę podstawki, ale ci dwukrotnie udanie testowali morale, mimo dość niskiego współczynnika. Potem pancerni zostali zasypani strzałami przez tatarów (stracili na raz całą podstawkę) i niezdali testu i ucieli. Niedobitki zostały wycięte przez Tatarów. Pancerni legyöztek a spahikat, de ezek kétszer jól dobtak a morál tesztet. Majd a pancernit Tatárok megrohamoztak közben nyílozva. Pancerni egyszere egész talpot vesztették is kezdtek menekülni. Menekülőket a Tatárok lemészároltak.


Na polskim prawym skrzydle Wołosi dzielnie stawali i nie dali się pobić, ponadto kilkukrotnie dragoni w końcu trafili i odrzucali ogniem wielką zgraję ordyńców. A lengyel jobb szárnyon az Oláhok a fölényben levő Tatárok ellen jól álltak, dragonyosok végre egy pár jó lövést adtak, is ezzel visszovonulásra kényszerítették őket.

Bitwa zakończyła się zwycięstwem taktycznym Janibeja, bowiem w walce z Tatarami poległ dowódca podjazdu. Jego chorągiew została zdziesiątkowana przez ostrał w szarży  mimo, że w walce wręcz dzielnie stawała, to została wycięta. Spahi po tym jak przeżyli walkę z pancernymi, dostali stratę od ostrzału Wołochów i się zdezorganizowali. Jani próbował ich zbierać i udało się mu to dopiero w ostatniej fazie. A csata Janibej győzelmével zárult metr meghalt a lengyel parancsnok. A zászlóját elöször megtizedelte a rohamban ijjászat, majd annak ellenére hogy bátran harcolt, lemészárolták őket. Viszont spahi, azok után, hogy túléltek a pancerni rohamát, kaptak sebet az oláhoktól, összezavarodtak is három kören keresztül nem sikerült őket ujrarendezni.
 
Bitwa fajna, Jani jak zwykle fartownie rzucał na ostrzał w szarży, za to beznadziejnie na porządkowanie spahi. Dragomi strzelali dobrze, ale tylko w drugiej fazie starcia. Tetszet a csata. Jani kiválóan dobott mikor lőtt, is rosszul mikor morált kellet dobnia. Dragonyosok jól lőttek, főleg a csata második felében. 

2 komentarze:

  1. Bitwa fajna, lista Hadzy Gireja daje spore mozliwosci, kiedys musze sprobowac zagrac ze spahami w skladzie. Poki ci gralem tylko na samych ordyncach a i tak sie sprawdzal, a ordyncy kosili wszystko z lukow :D

    OdpowiedzUsuń
  2. U nas spahi się nie spisali. Cała para poszła w przeżycie i zdanie testu morale po przegranej z pancernymi, a potem jakoś uszło z nich powietrze i nie mogli się zebrać prawie do końca gry, mimo wspierania przez dowódcę. No, ale nie zawsze Jani musi rzucać same jedynki. Nadrobił to z nawiązką ostrzałem w szarży. Co nie zmienia faktu, ze spahi to dobra jednostka jak atakuje w pancernej masie.

    OdpowiedzUsuń