niedziela, 6 stycznia 2019

Media Tempestas - pierwsza gra


Zagraliśmy wczoraj z Janim, dzięki gościnności Roberta z klubu Strateg, w grę w systemie Media Tempestas. To system tworzony w Klubie od jakiegoś czasu, a my mieliśmy możliwość zapoznania się z nim i jego podstawowymi zasadami. Nasze starcie było dość proste, każdy miał 10 oddziałów rycerskiej jazdy o takich samych parametrach i po jednym dowódcy, także takim samym. Chodziło o zapoznanie się z podstawową mechaniką gry. 
Od początku pole bitwy podzieliło się na dwa osobne skrzydła i trzeba było mieć na uwadzę ograniczoną ilość rozkazów, oraz czasami konieczność przekazywania rozkawów przez gońców. Taki rozkaz nadchodził do jednostki z opóźnieniem 1 tury - bardzo fajny patent.Gra, przynajmniej w typowym starciu kawaleryjskim, jest dość dynamiczna, mimo konieczności wykonywania rzutów bardzo dużą ilością kostek K6. Z drugiej strony eliminuje to konieczność zaglądania do wielu tabel i pamiętania o wielu modyfikatorach, oraz do pewnego stopna, eliminuje nadmierną losowość - przy kilkuset rzutach na grę, wyniki rozkładają się dość równomiernie.


Na moim lewym skrzydle udało mi się powstrzymać Janiego do czasu nadejścia moich posiłków. Na moim prawym skrzydle wypracowałem przewagę, która zaowocowała odrzuceniem sporej części wojsk Janiego.Gra bierze pod uwagę także takie czynniki jak zmęczenie, co jest dość rzadkie (spotkałem się z tym tylko w starutkim systemie Revenge), ale ma kapitalne znaczenie. Jak uda nam się uderzyć świeżymi siłami na zmęczonego przeciwnika, sukces prawie że murowany.
Oczywiście, nie byłbym sobą, jakbym nie chciał nic poprawić. Ale system jest cały czas rozwijamy i może będzie jeszcze ku temu okazja. Robert - dzięki za spotkane i poprowadzenie bitwy.4 komentarze:

 1. Wow! Z opisu i zdjęć wnioskuje, że to będzie bardzo interesujący projekt. Jaki okres będzie pokrywała gra?

  OdpowiedzUsuń
 2. Z tego co wiem, to średniowiecze, aż do wojen włoskich.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za spotkanie, jeżeli chcesz coś poprawiać to b. proszę, nie ma problemu - system jest otwarty i stale coś w nim zmieniamy. Aktualnie skupiliśmy się na XIV-XV wieku, ale mamy zamiar rozwijać grę z jednej strony do Wojen Włoskich, a z drugiej do Wypraw Krzyżowych. Zapraszam zainteresowanych do grupy Media Tempestas na Facebook-u https://www.facebook.com/groups/1782042405438838/ Pozdrawiam, Robert

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajnie, też przyglądam się temu systemowi. Kiedyś myślałem też o powrocie do Revenge, ale może po co odgrzewać stare kotlety :) Pozdrawiam. (PS, o naszej bitwie historycznej nie zapomniałem, ale ostatnio dość przywaliły mnie inne kwestie).

  OdpowiedzUsuń