sobota, 3 listopada 2018

Orkiem usieczem - pierwsza bitwa testowa

Po kilku latach malowania figurek fantasy (co można prześledzić po postach z taką etykietą) w końcu zebrało się nam z Janim i zagraliśmy pierwszą grę. Co prawda pomalowanych figurek wcale nie mamy tak dużo (i większość z nich to siły Zła), ale dało radę już wystawić dwie armie. Jani miał sporo orków, Uruk-hai, ich jazdę na wargach i uszatego trola. Ja grałem Nieumarłymi, wspartymi przez jednostę pancernej jazdy Ludzi. 


Nie wymyślałem od podstaw nowej mechaniki gry, dostosowałem i uprościłem mechanikę Ogniem i Mieczem (do niej nawiązuje też i tytuł mojej gry), która stanowi fajną bazę do gier taktycznych. Uprościłem trochę ruch (to jest rzecz najbardziej skomplikowana w OiM), natomiast sekwencję ruchów, walki, testów pozostawiłem z gry oryginalnej. To co jest zupełnie nowe to statystyki jednostek i zasady specjalne, co oczywiście zrozumiałe. Dodamy też w przyszłości elementy magii i czarów, jednostkami dowodzą nie tylko potężni wojownicy, ale także i czarodzieje. Będą to także bitwy magów.


Swoje wojska podstawkuję na kilku rodzajach podstawek, głównie 7x5 cm i 7x3 cm natomiast dowódcy, magowie, potwory będą miały własne podstawki. Czasami dowodcy są przypisani do oddziałów, panuje tu spora dowolność, ale gra nigdy nie miała być w żaden sposób zbalansowana.


Z tego pierwszego testu jesteśmy bardzo zadowoleni. Mechankę OiM mamy opanowaną, więc szło sprawnie, muszę tylko poprawić niektóre statystyki, chyba jeszcze uprościć ruch (co znacznie przyspieszy rozgrywkę. Bitwa zakończyła się remisem, zagraliśmy na prawdę sporo rund (około 10). Niektóre jednostki okazały się na prawdę silne, inne silne, ale mało wytrzymałe. Rzuca się sporą ilością kości, co oboje bardzo lubimy.


Jeżeli ktoś z Warszawy zna zasady OiM i chciałby się przyłączyć, zapraszamy do wspólnej zabawy. RedBox zapowiedział wiele nowych zestawów figurek (w zasadzie całe spektrum do Władcy Pierścieni), poza tym mamy też wyobraźnię - jako Ludzi można użyć dowonych figurek całego średniowiecza, a jak potwory - także inne skale.

6 komentarzy:

 1. Looks great! Sadly I could not read polish, who wins? Which rules are you using?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. You can choose to translate in your langage at the top -right of this page.
   :-)

   Usuń
 2. Sceavus: The rules that I use for the game are my home rules based on the game By Fire and Sword. I have simplified the rules of movement, which are quite difficult in the basic rules. An initiative, order of moving, issuing orders, fighting and firing are similar to BFaS. Of course, I made completely new statistics of units and I adapted all the rules to completely different bases that we use here.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo interesująco to wygląda. Kusi zwłaszcza zastosowanie figurek 20 mm.

  OdpowiedzUsuń