niedziela, 7 stycznia 2018

Recenzja – Kfz. 69 Krupp Protze


W pięćdziesiątym pierwszym numerze serii otrzymaliśmy niemiecki pojazd ciężarowy bardzo typowy dla armii niemieckiej w trakcie walk w Polsce w 1939 roku – ciągnik artyleryjski Kfz. 69 Krupp Protze. Pierwsza moja uwaga odnosi się do samego tytułu gazetki. Tytuł „samochód ciężarowy” jak napisano, nie do końca jest poprawy, ponieważ wersja Kfz. 69 to ciągnik artyleryjski. Pojazdy te bowiem służyły do holowania armat przeciwpancernych oraz lekkich armat piechoty i w związku z tym miały określoną budowę i wyposażenie do tego typu zadań. Nazwa ciężarówka lub samochód ciężarowy lepiej już pasuje do wersji Kfz. 70, która była transporterem piechoty, z ławkami.

Gazetka
 
W tym numerze gazetki kontynuowano cykl artykułów o walkach 22 pp Dzieci Warszawy dowodzonego przez ppłk dpl Stanisława Sosabowskiego. Artykuł pokazuje drogę pułku w odwrocie do Modlina. Obszerne cytaty ze wspomnień pułkownika to w większości gorzka ocena dotychczasowych walk dywizji. Kolejny artykuł przedstawia historię lekkich niemieckich ciężarówek rodziny Krupp Prote, ich wersji oraz użytkowników w innych krajach niż Niemcy. Niestety zasadnicza część artykułu to powtórzenie z poprzedniego numeru i nowe informacje pojawiają się dopiero pod sam koniec, jako bardzo skrótowe omówienie wersji ciągnika artyleryjskiego.
 
 
Dodam od siebie, że Węgry zakupiły w 1937 roku owe ciągniki, które w armii węgierskiej miały oznaczenie 37 M Krupp L2 H.143 ciągnik artyleryjski. 1 kwietnia 1943 roku, a więc już po katastrofie nad Donem 2. Armii węgierskiej było ich jeszcze 72. Węgierskie pojazdy miały niewielkie zmiany skrzynek ładunkowych, dokonane w zakładach Uhry. Ponadto także w 1937 roku zakupiono 72 podwozia, które zakłady Uhry wyposażyly w inne nadwozie, zaopatrzone w radiostację. Pojazdy te służyły jako samochody sztabów wyższych dowództw. Węgrzy w 1938 roku negocjowali zakup licencji, ale ostatecznie umowa nie doszła do skutku.
 

Model

Model, tak jak i wcześniejsza wersja polska jest po prostu śliczny. Prezentuje się wspaniale, klei i składa bardzo dobrze. Elementy są dobrze spasowane. Dostajemy także figurkę (składającą się w dwóch elementów) kierowcy, wykonaną podobnie jak model z twardego plastiku. Dostaliśmy także kalkomanię odpowiednia do wozów niemieckich.

2 komentarze: