niedziela, 25 lutego 2018

SAGA po raz pierwszy - SAGA először


Dzięki Yoriemu miałem możliwość zapoznania się z SAGĄ. Graliśmy w Klubie Strateg wykorzystując infrastrukturę klubu, za co dziękuję. Do tej pory jakoś sceptycznie podchodziłem do tego systemu, jak się okazało zupełnie niesłusznie. Gra oczywiście nie jest historycznym odzwierciedleniem pola walki X wieku, ale co najważniejsze grało się bardzo przyjemnie. Graliśmy po 5 punktów, ja moimi Normanami, Yori swoimi Anglo-duńczykami. Zagrałem bardzo ofensywnie, atakując od samego początku, chcąc przetestować wszystkie swoje jednostki i możliwości battleboardu. Jak możecie się domyślić, wygrałem (jak to zwykle bywa w pierwszej grze żółtodzioba). Graliśmi w zasady 2.0, które wydał, co ważne - po polsku, Wargamer. Moi Normanowe i Arabowie będą mieli częste zajęcie.  











wtorek, 20 lutego 2018

Duńska wioska (1) - Dán falu (1)


Pierwszy z elementów wioski, którą maluję na kolorowo, aby mogła odgrywać zabudowania występujące na duńskich wyspach. Modeliki kupiłem w firmie Supreme Littleness Design i są to wycięte laserowo płytki HDF. Cena jak dla mnie jeszcze przystępna (zestaw na zdjęciu do 2,2 funta), wysyłka dotarła do mnie po tygodniu od wysłania i dwóch tygodniach od złożenia zamówienia. Firma ma wzorów tyle, że starczy na 1-2 małe wsie i miasteczko. Liczę też na nowe wzory. Skala to 3 mm i budynki pasują bardzo dobrze do modeli O8 - ostatnie zdjęcia właśnie z Leopardami 1 i M113 w barwach Bundeswehry. Z zakupu jestem bardzo zadowolony. 

 
Egy dán falu első eleme. A házakot színesre festetem, hogy a dán szigeteken lévő épületeket játszhassanak. Modellek, amelyeket a Supreme Littleness Design-ban vásároltam, és lézervágású HDF lapok. Az ár még mindig megfizethető számomra (a képen lévő farm 2,2 font), a megrendelést és kipostázás gyors volt. Az épületek 3 mm léptékben vannak és nagyon jól illeszkednek az O8 modellekhez - az utolsó képeken összehasonlítás céljából egy Leopard 1 és M113 talppal, a Bundeswehr színeiben. 
 


 

niedziela, 11 lutego 2018

czwartek, 1 lutego 2018

Kutry desantowe - Deszánt naszádok


W Polsce Ludowej obok okrętów desantowych produkowano kutry desantowe, projektowane i budowane w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Pierwszymi było 15 jednostek projektu 709 (w kodzie NATO: Eichstaden), które zaczęły wchodzić do służby od 1962. Mogły one dostarczyć na brzeg 40 żołnierzy (z uwagi na klasyczny dziób bez rampy, nie zapewniały transportu "suchą nogą"). Nie posiadały też własnego uzbrojenia. Nosiły numery taktyczne z zakresu wokół 866. Pod koniec lat 60. przebudowano je i odkryty dotąd przedział desantu na dziobie zakryto osłoną z włazami. Od 1965 roku kutry desantowe tworzyły 3. dywizjon w 2. Brygadzie Okrętów Desantowych w Świnoujściu. Pierwszy z kutrów wycofano w 1987, resztę do połowy 1990.
Następnie zbudowano eksperymentalną serię trzech większych kutrów projektu 719 (typu Marabut, w kodzie NATO również Marabut), wcielonych 9 marca 1975. Otrzymały one uzbrojenie w postaci wkm 14,5 mm i km 7,62 mm w wieżyczce i mogły przewieźć na plażę lekki pojazd (np. samochód zwiadowczy BRDM-2). Nowością było wykorzystanie laminatu poliestrowo-szklanego do konstrukcji kadłuba, co jednak nie sprawdziło się przy kutrach desantowych i serię tę wycofano już 31 sierpnia 1984. 


A deszánt hajókon kívül Lengyelországban a deszánt naszádokat is fejlesztettek ki, amelyeket a Gdyniai Hajógyárban terveztek és építettek. Az első tipus 15 egységet számlált. Projekt 709 (NATO-kód: Eichstaden) kezdte meg szolgáltatást 1962-ben. Naszádok tudták 40 katonát szállítani a partra. Nem voltak felfegyverezve. 1965-től a naszádok a Świnoujście 3. hajódandár 2. osztályt alkották. Az első naszádot 1987-ben selejtezték, a többit 1990 közepéig.

A hetvenes években építettek három nagyobb naszádot - 719 tipusú. Tipus neve - marabu, NATO-kód is marabu. Hajók megkapták 14,5 mm és 7,62 mm géppuskát a toronyban. El tudtak leszállítani strandra egy könnyű járművet (pl. felderító páncélautót BRDM-2). A hajótest szerkezete műanyagból készült. ami nem vált be.